Inwestycje infrastrukturalne
Świadczymy całościową obsługę prawną inwestycji infrastrukturalnych. Pomoc w tym zakresie oferujemy zarówno podmiotom publicznoprawnym, jak i prywatnym przedsiębiorcom. Doradzamy na każdym etapie realizacji projektu.
W zależności od rodzaju inwestycji nasze usługi pomocy prawnej obejmują w szczególności:
- sporządzenie opinii na temat uwarunkowań prawnych realizacji danej inwestycji, w szczególności obowiązków spełnienia wymogów prawa publicznego,
- wsparcie w zakresie przeprowadzania procedur udzielania zamówień publicznych, także na etapie korzystania przez wykonawców ze środków ochrony prawnej,
- wsparcie przy przeprowadzaniu trybu ofertowego przez podmioty z sektora prywatnego,
- sporządzanie, opiniowanie i negocjowanie umów zawieranych w związku z realizacją inwestycji infrastrukturalnych, w tym między innymi umów o roboty budowlane (również w oparciu o standardy FIDIC), umów o prace projektowe, umów o sprawowanie nadzoru inwestorskiego, umów z wykonawcami i podwykonawcami a także doradztwo na etapie realizacji zawartych umów,
- występowanie w imieniu Klienta przed innymi uczestnikami projektu oraz reprezentację procesową w przypadku sporów na tle realizacji inwestycji, zgłaszanych reklamacji oraz korzystania z gwarancji,
- przeprowadzanie badania stanu prawnego nieruchomości oraz analizę możliwości jej zagospodarowania pod kątem przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym,
- pomoc w uzyskaniu stosownych pozwoleń i zgód, w tym zapewnienie reprezentacji w postępowaniu przed właściwymi organami administracji publicznej.

Umowy o roboty budowlane
Kancelaria GWLEX oferuje wsparcie zarówno dla wykonawców, jak i dla zamawiających w umowach o roboty budowlane. Nasze usługi obejmują:
- pomoc prawną w przeprowadzeniu procesu budowlanego,
- sporządzanie i opiniowanie umów o roboty budowlane pod kątem ryzyka prawnego,
- analizę umów deweloperskich,
- przygotowywanie umów o prace projektowe, nadzór inwestorski,
- udział w negocjacjach umów.
Świadczymy usługi na rzecz uczestników przetargów na roboty budowlane:
- wspieramy wykonawców na etapie ofertowania,
- reprezentujemy Klientów w postępowaniach odwoławczych przez Krajową Izbą Odwoławczą,
- realizujemy usługi wsparcia prawnego na etapie wykonawczym.
Windykacja roszczeń z umowy o roboty budowlane
Najczęstsze spory wynikające z umów o roboty budowlane to te o zapłatę kar umownych za nienależyte wykonanie lub niewywiązanie się z ustaleń podjętych z klientem.
W razie niewywiązania się drugiej strony z jej obowiązków wynikających z umowy o roboty budowlane reprezentujemy Klientów na etapie przedprocesowym, sądowym oraz w toku postępowania egzekucyjnego.
Finansowanie projektów infrastrukturalnych
Doradzamy przy finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych na wszystkich etapach realizacji projektów, począwszy od planowania procesu inwestycyjnego, poprzez negocjowanie umów w procesie inwestycyjnym oraz wsparcie na etapie pozyskiwania kapitału i finansowania. Po zakończeniu tych etapów kontrolujemy pod kątem prawnym zrealizowane transakcje.
Audyt nieruchomości
Audyt nieruchomości ma na celu sprawdzenie, czy stan prawny nieruchomości odpowiada zapewnieniom sprzedającego i jest zgody z wymogami prawnymi. Badanie stanu prawnego nieruchomości (tzw. due diligence nieruchomości) polega na zebraniu i analizie informacji pochodzących z różnych źródeł. Audyt może obejmować nieruchomości niezabudowane i zabudowane.
W ramach tej usługi oferujemy:
- weryfikację dokumentacji (akt rejestrowych, ksiąg wieczystych, spraw sądowych i administracyjnych, umów),
- audyt wypisów i wyrysów z ewidencji gruntów i budynków,
- audyt stanu prawnego obiektów znajdujących się na nieruchomości,
- wyjaśnienie Klientowi przepisów prawa miejscowego dotyczących nieruchomości, w tym przede wszystkim miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale także np. miejscowych programów rewitalizacji,
- audyt uwarunkowań środowiskowych i potencjalnych niekorzystnych skutków dla środowiska w związku z korzystaniem z nieruchomości.
Efektem prowadzonych działań jest sporządzenie sprawozdania (raportu) zawierającego opis stanu faktycznego, jego ocenę w zakresie zgodności z prawem, wykryte nieprawidłowości, braki i zidentyfikowane ryzyka prawne oraz rekomendacje.