Zmiany w podatku od nieruchomości już od nowego roku!
W dniu 14 października 2025 roku Rada Ministrów przyjęła kontrowersyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej, który ma na celu wprowadzenie istotnych modyfikacji, w szczególności w obszarze podatku od nieruchomości. Dotyczy on m.in. zdefiniowania na nowo budowli wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Zaproponowane przepisy mają wejść w życie już od 1 stycznia 2025 roku. Ze względu na krótkie vacatio legis możliwości złożenia deklaracji na podatek od nieruchomości przez przedsiębiorców zostanie przedłużona do 31 marca 2025 roku, by dać im więcej czasu na dostosowanie do proponowanych zmian.
Pierwszy projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych został zaprezentowany przez Ministerstwo Finansów w czerwcu bieżącego roku. Przez następne miesiące trwały konsultacje społeczne, w których wzięło udział kilkaset firm, osób fizycznych i organizacji, a także liczne gminy i ich związki. W ramach konsultacji ww. projekt był mocno krytykowany, głównie ze względu na występowanie w nim nieprecyzyjnych sformułowań, które otwierały drogę do absurdalnych interpretacji, jak chociażby możliwości uznania samochodu za budowlę.
W najnowszej wersji nowelizacji Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych doprecyzowane zostały definicje „budynku” i „budowli” w kontekście podatku od nieruchomości. Według rządu, wyeliminowanie odniesienia do prawa budowlanego w tych definicjach ma na celu zwiększenie pewności prawa podatkowego, ponieważ zmiany w prawie budowlanym nie będą już bezpośrednio wpływać na interpretację przepisów podatkowych.
W projekcie wprowadzono zamknięty katalog budowli podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie ograniczono katalog urządzeń budowlanych podlegających opodatkowaniu wyłącznie do tych, które są bezpośrednio związane z budynkiem lub budowlą i niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Dodatkowo, projekt precyzuje, zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości garaży w budynkach mieszkalnych – pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów uznawane będzie za część mieszkalną budynku. Po wprowadzeniu zmian, wszystkie pomieszczenia tego typu w budynkach mieszkalnych, które nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, zostaną objęte jednolitą stawką podatku – tj, stawką mieszkaniową, a nie wyższą stawką od tzw. budynków pozostałych.
Poza opodatkowaniem pozostaną tzw. obiekty małej architektury.
Kontrowersyjnym aspektem pozostaje kwestia instalacji OZE. Zgodnie z treścią projektu, opodatkowane wyłącznie w zakresie ich części budowlanych będą m.in.: elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza czy magazyn energii. Jednocześnie inny przepis projektu stanowi, że budowlą będzie urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Ustawa nie precyzuje, czy stanowią one obiekty wewnątrz czy na zewnątrz budynków, co w połączeniu z otwartym katalogiem urządzeń technicznych pozostawia szerokie pole do interpretacji nowych przepisów organom podatkowym.
Powyższe zmiany, prawdopodobnie będą skutkowały koniecznością zapłaty wyższego podatku od nieruchomości przez przedsiębiorców od 2025 roku.