Statyczna nakladka

Ponad 20 lat wspieramy biznes. Doradzamy, jak podejmować i realizować trudne przedsięwzięcia. Czasem odradzamy.

-----------

WŁODZIMIERZ GŁOWACKI

Statyczna nakladka

Przewidujemy zachodzące zmiany, co pozwala nam dostosować strategię działania nawet przy najbardziej nietypowych sprawach.

-----------

Joanna Basińska

Statyczna nakladka

Zabezpieczamy interesy przedsiębiorców. Minimalizujemy zagrożenia i pomagamy w procesie realizacji projektów inwestycyjnych.

-----------

Rita Świętek

previous arrow
next arrow

Wykaz obywatelskich społeczności energetycznych i nowe obowiązki sprzedawców energii elektrycznej – zmiany w prawie energetycznym

Już niebawem nastąpią zmiany w prawie energetycznym, spowodowane wejściem w życie 24 sierpnia 2024 r. kolejnych przepisów uchwalonych ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U.2023 poz. 1681 ze zm., dalej: „ustawa zmieniająca”). Przedmiotem nowych regulacji będą zmiany dotyczące obywatelskich społeczności energetycznych (OSE), sprzedaży energii elektrycznej na podstawie umowy z ceną dynamiczną, formy prowadzenia korespondencji przez przedsiębiorstwa energetyczne, oraz porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawową definicją OSE to podmiot posiadający zdolność prawną opierający się na dobrowolnym i otwartym uczestnictwie, w którym uprawnienia decyzyjne i kontrolne przysługują członkom, udziałowcom lub wspólnikom będącym wyłącznie osobami fizycznymi, jednostkami samorządu terytorialnego, mikroprzedsiębiorcami lub małymi przedsiębiorcami w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 221, 641, 803, 1414 i 2029), dla których działalność gospodarcza w sektorze energetycznym nie stanowi przedmiotu podstawowej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. OSE ma przynosić korzyści środowiskowe, gospodarcze lub społeczne.

Zgodnie z wchodzącym w życie art. 11zm dodanym przez art. 1 pkt 41 ustawy zmieniającej OSE będą mogły prowadzić działalność po uzyskaniu wpisu do prowadzonego w postaci elektronicznej wykazu obywatelskich społeczności energetycznych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Wpis do przedmiotowego wykazu nie będzie powodować wyłączenia obowiązku uzyskania koncesji, bądź wpisu do rejestru działalności regulowanej, wymaganego wobec działalności OSE. Dokonanie wpisu do wykazu będzie wiązać się ze złożeniem odpowiedniego wniosku, którego wymogi wymieniono w nowych przepisach.

Sierpniowa nowelizacja przepisów prawa energetycznego przewiduje możliwość zawarcia umowy sprzedaży energii elektrycznej z ceną dynamiczną energii w przypadku odbiorcy końcowego z licznikiem zdalnego odczytu.

Ponadto sprzedawca energii elektrycznej dostarczający energię do co najmniej 200 000 odbiorców końcowych zostanie obciążony obowiązkami oferowania sprzedaży na mocy umowy z ceną dynamiczną oraz publikacji na stronie internetowej ofert, których przedmiotem są tego typu umowy. Jednocześnie sprzedawca będzie zobowiązany do informowania odbiorców o kosztach, korzyściach i ryzykach związanych z umową z ceną dynamiczną energii elektrycznej oraz o konieczności zainstalowania licznika zdalnego odczytu w celu skorzystania z możliwości zawarcia takiej umowy.

Zmiany obejmą również art. 5 ust. 6 ustawy Prawo energetyczne. Przepis, który dotychczas wskazywał wyłącznie na powinność sprzedawców paliw gazowych lub energii poinformowania odbiorców o podwyżce cen, od 24 sierpnia 2024 r. będzie wskazywał już na obowiązek. Do odbiorów energii elektrycznej, których ze sprzedawcą nie łączy umowa z ceną dynamiczną energii elektrycznej informacja o zmianach oraz ich powodach będzie musiała dotrzeć w terminie miesiąca przed dniem wejścia w życie tej zmiany – w przypadku odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych, a w przypadku innych odbiorców końcowych w terminie dwóch tygodni przed dniem wejścia w życie zmiany.

Wchodzące w życie 24 sierpnia 2024 r. regulacje określają postać, jaką ma przyjąć korespondencja prowadzona przez przedsiębiorstwa energetyczne z odbiorcami, organami administracji publicznej i innymi podmiotami. Art. 3a dodany przez art. 1 pkt 3 ustawy zmieniającej stanowi o potrzebie przyjęcia dla komunikacji postaci papierowej, dokumentowej, elektronicznej lub prowadzenia jej za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 344), na którą zgodę może wyrazić odbiorca.

Nowelizacja obejmuje także wprowadzenie do ustawy Prawo energetyczne art. 31g dotyczącego porównywarki ofert sprzedaży energii elektrycznej, za której prowadzenie odpowiedzialny będzie Prezes URE. Wprowadzenie przedmiotowej porównywarki powoduje powstanie kolejnego obowiązku po stronie sprzedawców energii elektrycznej, polegającym na przekazywaniu Prezesowi URE informacji o zmianie oferty sprzedaży energii skierowanej do odbiorców w gospodarstwie domowym i mikroprzedsiębiorców o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh lub o wprowadzeniu nowej oferty sprzedaży energii elektrycznej w terminie 7 dni przed planowanym wprowadzeniem tej oferty oraz każdorazowo na wezwanie Prezesa URE.

Podsumowując, wejście w życie 24 sierpnia 2024 r. kolejnych przepisów ustawy zmieniającej umożliwia podjęcie działalności przez OSE po dokonania wpisu do wykazu prowadzonego przez Prezesa URE. Nadchodząca nowelizacja niesie ze sobą także wiele nowych obowiązków dla sprzedawców energii elektrycznej. W związku z tym, podmioty te powinny pochylić się nad nowelizowanymi regulacjami i przygotować do spełniania nowych zobowiązań.

Nasi Klienci od ponad 10 lat
Razem od ponad 10 lat
Facebook
LinkedIn