Rok 2023 pod znakiem zmian w Kodeksie pracy
W 2023 roku weszły w życie dwie nowelizacje Kodeksu pracy. Pierwsza – powszechnie znana pod nazwą pracy zdalnej i druga – wdrażająca dwie unijne dyrektywy zawierające wiele propracowniczych rozwiązań.
Pracodawcy powinni sprawdzić co ich czeka:
🟠 Konieczność wskazywania przyczyny rozwiązania umowy o pracę na czas określony.
Poza wskazaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy, pracodawca będzie musiał zawiadomić o tym zamiarze i jego przyczynach reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową.
Nowe zasady wypowiadania umowy o pracę na czas określony będą miały zastosowanie do już zawartych umów, chyba że zostaną one wypowiedziane przed wejściem w życie nowelizacji.
🟠 Wprowadzenie zasad kontroli trzeźwości.
Korzystanie przez pracodawcę z uprawnienia polegającego na przeprowadzeniu badania trzeźwości pracowników pozostaje wyłączną decyzją każdego pracodawcy i nie stanowi jego obowiązku. Badania przeprowadzane będą pod kątem obecności alkoholu w organizmie jak również substancji działających podobnie do alkoholu.
🟠 Telepraca zastąpiona pracą zdalną.
Dotychczasowy kodeks pracy regulował pojęcie i zasady świadczenia przez pracowników pracy w formie telepracy. W wyniku nowelizacji przepisów prawa pracy zastąpiona ona została znaną i rozpowszechnioną w okresie covidowym pracą zdalną.
Zakres stosowania pracy zdalnej jest szerszy niż telepracy, przede wszystkim z uwagi na brak wymogu świadczenia pracy regularnie oraz brak konieczności przekazywania pracodawcy wyników pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.