Statyczna nakladka

Ponad 20 lat wspieramy biznes. Doradzamy, jak podejmować i realizować trudne przedsięwzięcia. Czasem odradzamy.

-----------

WŁODZIMIERZ GŁOWACKI

Statyczna nakladka

Przewidujemy zachodzące zmiany, co pozwala nam dostosować strategię działania nawet przy najbardziej nietypowych sprawach.

-----------

Joanna Basińska

Statyczna nakladka

Zabezpieczamy interesy przedsiębiorców. Minimalizujemy zagrożenia i pomagamy w procesie realizacji projektów inwestycyjnych.

-----------

Rita Świętek

previous arrow
next arrow

Przełomowy wyrok TK w sprawie podatku od nieruchomości

Przełomowy wyrok TK w sprawie podatku od nieruchomości. Czy można odzyskać zapłacony podatek od nieruchomości ?

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego SK 23/19

18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie ujednolicenia daniny za garaże znajdujące się w budynku mieszkalnym.

Do tej pory miejsca garażowe w podziemnych garażach w budynkach mieszkalnych mogły uzyskać odrębną własność jako lokalne niemieszkalne lub mogły być opodatkowane tak jak lokale mieszkalne i nie posiadać wyodrębnionej własności.

W konsekwencji oznacza to, że posiadacze takich miejsc garażowych płacą podatki w różniej wysokości. Właściciele miejsc garażowych z wyodrębnioną własnością płacą dużą więcej za takie samo miejsce garażowe, niż właściciele miejsc garażowych, które nie mają wyodrębnionej własności.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem stawka podatku od nieruchomości dla budynków i ich części mieszkalnych nie może przekroczyć rocznie 1 zł od 1 m kw powierzchni użytkowej, natomiast w przypadku budynków lub ich części pozostałych stawka roczna to 9,71 zł od 1 m kw powierzchni użytkowej. Różnica w wysokości daniny za miejsce postojowe pełniące takie same funkcje jest bardzo duża.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nierówne opodatkowanie jest niekonstytucyjne, ponieważ właściciele takich samych miejsc garażowych powinni być traktowani równo, szczególnie gdy miejsca garażowe pełnia takie same funkcje. W wyroku Trybunał argumentuje swoje stanowisko, tym, że posiadanie miejsca postojowego w wielostanowiskowym garażu powinno być traktowany jak element mieszkania, ponieważ zaspokajają podstawowe potrzeby bytowe ludzi. Niezależnie od tego czy garaż ma wyodrębnioną własność czy nie to cały czas pełni te same funkcje dla mieszkańców.

Przepisy, które Trybunał określił jako niekonstytucyjne czyli art. 1a ust. 1 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i e ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z wyrokiem stracą moc obowiązywania dopiero 31 grudnia 2024.

Osoby płacące do tej pory wyższy podatek mogą wnieść o zwrot nadpłaconego podatku.

Nasi Klienci od ponad 10 lat
Razem od ponad 10 lat
Facebook
LinkedIn