Statyczna nakladka

Ponad 20 lat wspieramy biznes. Doradzamy, jak podejmować i realizować trudne przedsięwzięcia. Czasem odradzamy.

-----------

WŁODZIMIERZ GŁOWACKI

Statyczna nakladka

Przewidujemy zachodzące zmiany, co pozwala nam dostosować strategię działania nawet przy najbardziej nietypowych sprawach.

-----------

Joanna Basińska

Statyczna nakladka

Zabezpieczamy interesy przedsiębiorców. Minimalizujemy zagrożenia i pomagamy w procesie realizacji projektów inwestycyjnych.

-----------

Rita Świętek

previous arrow
next arrow

Obsługa funduszy Private Equity i funduszy Venture Capital

PRIVATE EQUITY / VENTURE CAPITAL

Zajmujemy się kompleksową obsługą prawną inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym. Doradzamy w kwestiach prawnych związanych ze strukturą inwestycji i formą pozyskania kapitału oraz z relacjami pomiędzy inwestorami a podmiotami pozyskującymi kapitał.

W zakresie inwestycji kapitałowych zajmujemy się profesjonalną obsługą zarówno inwestycji bezpośrednich, dokonywanych przez fundusze typu private equity oraz venture capital, jak i inwestycji dokonywanych przez fundusze typu fund of funds.

Kompleksowa obsługa w tym zakresie oznacza:

  • badanie stanu prawnego (due dilligence) przedmiotu transakcji,
  • opracowanie koncepcji prawno-podatkowej transakcji,
  • przygotowanie dokumentacji transakcyjnej; umowy inwestycyjnej wraz z zabezpieczeniami, dokumentów korporacyjnych oraz pozostałej dokumentacji,
  • reprezentowanie w negocjacjach,
  • reprezentowanie przed organami oraz instytucjami w zakresie koniecznym do zamknięcia transakcji,
  • poinwestycyjną obsługę prawną, obejmującą nadzór nad przestrzeganiem założeń inwestycji oraz egzekwowanie mechanizmów umowy inwestycyjnej.

Zajmujemy się problematyką funduszy inwestycyjnych oraz formalnym aspektem funkcjonowania towarzystw funduszy inwestycyjnych. Od ponad 10 lat wspieramy Klientów także na etapie wyjścia z inwestycji.

Fundusze Private Equity PE

Private Equity (PE) to forma modelu biznesowego, w której fundusze inwestują swoje własne środki lub środki swoich klientów w spółki o ugruntowanej pozycji na rynku. Nie korzystają z publicznych środków finansowych ani nie emitują publicznych akcji.

Standardowy proces inwestycyjny odbywa się poza giełdą i jest skierowany do prywatnych firm z potwierdzonym modelem biznesowym. Spółki te mogą być różnej wielkości, ale zazwyczaj odniosły już sukces na rynku i generują stały dochód. Inwestorzy PE szukają firm z potencjałem dalszego rozwoju, ekspansji lub restrukturyzacji.

Inwestycje PE są przeważnie średnio- i długoterminowe, trwają zazwyczaj od 3 do 7 lat lub nawet dłużej. Fundusze PE angażują się w rozwijanie firmy i zwiększają jej wartość przed ewentualnym wyjściem z inwestycji.

Inwestorzy Private Equity zazwyczaj nabywają znaczny pakiet udziałów w spółce, często kontrolując jej zarządzanie lub mając wpływ na decyzje strategiczne. W momencie wyjścia z inwestycji chcą sprzedać udziały lub akcje spółki po wyższej cenie. To jest głównym źródłem zysku funduszy private equity.

Fundusze Venture Capital

Z kolei wyspecjalizowane fundusze VC inwestują kapitał w młode firmy prywatne i startupy, które zazwyczaj są w fazie startowej lub wczesnej fazie rozwoju. To oznacza, że te przedsięwzięcia są obarczone wysokim ryzykiem.

Inwestycje venture capital poszukują projektów innowacyjnych i unikatowych, które mają potencjał na przekształcenie branży lub wprowadzenie nowatorskich rozwiązań na rynek. Inwestycje VC często koncentrują się na technologii, nowych produktach lub usługach.

Celem inwestycji VC jest maksymalizacja wartości spółki w perspektywie długoterminowej, zazwyczaj przez około 5 lub więcej lat. Fundusze VC są gotowe czekać na zwrot z inwestycji, ponieważ rozwojowe firmy potrzebują czasu, aby osiągnąć dojrzałość i zacząć generować zyski.

Inwestorzy VC często nie tylko dostarczają kapitału, ale również aktywnie wspierają rozwój firmy, dostarczając mentorstwa, sieci kontaktów i wsparcia biznesowego. Niemniej jednak również właściciele startupów muszą wykazać się wiedzą, działaniami i umiejętnościami potrzebnymi do realizacji projektu.

Różnice pomiędzy Private Equity i Venture Capital

VC finansuje młode, często początkujące firmy, które mają potencjał wzrostu, ale są wysoce ryzykowne. Te firmy często dopiero rozpoczynają działalność lub mają innowacyjny produkt/usługę, ale jeszcze nie wypracowały stabilnych przychodów ani zysków.

Natomiast fundusze private equity inwestują w stabilne firmy, które są już bardziej ugruntowane na rynku. Te firmy często mają dłuższą historię, ustabilizowane przychody i zyski oraz szukają kapitału na dalszy rozwój lub konsolidację.

VC są dosyć ryzykowne, ponieważ specjalizują się w inwestycjach startupów, które nie mają jeszcze pewności, czy ich produkty lub usługi zostaną przyjęte na rynku. Istnieje większe prawdopodobieństwo niepowodzenia biznesu.

PE są mniej ryzykowne, ponieważ firmy docelowe mają historię wyników, na podstawie których można dokładniej ocenić potencjał zwrotu z inwestycji.

VC zazwyczaj chce mieć pewien wpływ na rozwój startupu, ale nie zawsze jest to decydujący czynnik. Natomiast PE zwykle dąży do uzyskania większej kontroli nad przedsiębiorstwem, a czasem nawet do przejęcia całkowitego zarządzania.

Nasi Klienci od ponad 10 lat
Razem od ponad 10 lat
Facebook
LinkedIn