Statyczna nakladka

Ponad 20 lat wspieramy biznes. Doradzamy, jak podejmować i realizować trudne przedsięwzięcia. Czasem odradzamy.

-----------

WŁODZIMIERZ GŁOWACKI

Statyczna nakladka

Przewidujemy zachodzące zmiany, co pozwala nam dostosować strategię działania nawet przy najbardziej nietypowych sprawach.

-----------

Joanna Basińska

Statyczna nakladka

Zabezpieczamy interesy przedsiębiorców. Minimalizujemy zagrożenia i pomagamy w procesie realizacji projektów inwestycyjnych.

-----------

Rita Świętek

previous arrow
next arrow

Postać Myszki Miki w domenie publicznej

Nowy rok zaczynamy przełomowo, ponieważ pozbawiona ochrony zostaje jedna z najbardziej kultowych postaci z uniwersum Disneya, czyli Myszka Miki! Jednak, jak to bywa w przypadku głośnych nagłówków prasowych, należy zadać sobie pytanie, czy postać ta została faktycznie całkiem odarta z ochrony?

Nasz uroczy gryzoń zaliczył swój debiut 18 listopada 1928 roku w filmie animowanym „Steamboat Willie” (Parowiec Willy). Zaiste wspaniały był to początek kariery, która trwa po dziś dzień. Jak każda gwiazda, również Miki zaliczył kilka spektakularnych zmian wizerunku. Właśnie te zmiany dają nam ciekawy punkt wyjścia do znalezienia odpowiedzi na pytanie zadane powyżej.

Prawo autorskie nie chroni idei, pomysłu, konceptu, a wyłącznie formę w jakie zostają one wyrażone. Często spotyka się ten błąd, gdy dana osoba twierdzi, że jej pomysł korzysta już z ochrony prawa autorskiego. To nie pomysł, a jego przelana np. na papier forma jest chroniona. Od kiedy po raz pierwszy ten urzeczywistniony pomysł, twórczy, indywidualny, zostanie przedstawiony odbiorcom, rozpoczyna się ochrona tej konkretnej formy wyrazu.

Jaki to ma związek z naszą Myszką?

Tylko w tej formie, jaka była prezentowana w 1928 r. weszła do domeny publicznej – pozostałe jej animacje są odrębnymi utworami i okres ich ochrony należy liczyć osobno, od każdorazowej premiery nowego wizerunku Mickyea. Uwagę zwrócił również wyraźnie zaniepokojony Disney, który najwidoczniej miał już przed oczami falę gadżetów wykorzystujących wizerunek ich bohatera bez uzyskania wymaganej licencji. Jak można przeczytać w oświadczeniu dla stacji CNN, „Wygaśnięcie praw autorskich do 'Steamboat Willie’ nie będzie miało wpływu na nowsze wersje Mickeya, a Mickey będzie nadal odgrywać wiodącą rolę jako światowy ambasador Walt Disney Company w sposób jaki opowiadamy historie, atrakcjach i gadżetach w parkach tematycznych”.

Jak widać, kompan dzieciństwa wielu pokoleń tylko częściowo stał się dobrem wspólnym, a w przeważającej części, o czym musimy pamiętać, jej postaci wciąż korzysta z ochrony prawnoautorskiej. Nacieszmy się zatem tym, który jest już częścią domeny publicznej.

Nasi Klienci od ponad 10 lat
Razem od ponad 10 lat
Facebook
LinkedIn