Oświadczenie o poddaniu się egzekucji
Oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest sposobem na zabezpieczenie interesów wierzyciela bez konieczności prowadzenia sporu sądowego. 18 grudnia 2022 roku weszła w życie nowelizacja KC oraz KPC, w tym art. 777 KPC regulującego kwestię oświadczeń o poddaniu się egzekucji. ✅
Jakie są główne zmiany?
📌 Większa ochrona pożyczkobiorców będących osobami fizycznych przed nadmiernym obciążeniem pozaodsetkowymi kosztami związanymi z udzieleniem świadczenia pieniężnego.
📌 W zmienionym art. 777 §2 KPC wprowadzono dodatkowy wymóg, aby oświadczenie dłużnika o poddaniu się egzekucji złożone w odrębnym akcie notarialnym, zawierało wskazanie stosunku prawnego, w związku z którym dłużnik poddaje się egzekucji, datę powstania zobowiązania dłużnika, jego treść, a w przypadku zobowiązań z umów wzajemnych – dodatkowo oświadczenie wierzyciela z terminem jego wykonania.
📌 Zgodnie z nowym § 21 art. 777 KPC wysokość sumy pieniężnej, do której dłużnik – osoba fizyczna będzie się poddawał egzekucji, w związku z zabezpieczeniem roszczeń wynikających z zawarcia umowy pożyczki niepozostającej w bezpośrednim związku z jej działalnością gospodarczą lub zawodową, albo innej umowy zawartej przez tę osobę, nie będzie mogła przekraczać sumy wartości przedmiotu pożyczki powiększonej o odsetki maksymalne obliczone bezpośrednio od tej kwoty za okres na jaki została udzielona pożyczka, odsetek maksymalnych za opóźnienie obliczonych od kwoty pożyczki za okres do 6 miesięcy oraz maksymalnych kosztów pozaodsetkowych przewidzianych w ustawie. Sąd będzie mógł nadać klauzulę wykonalności wyłącznie do wysokości tej sumy maksymalnej.
📌 Pożyczkobiorcy uzyskali możliwość przedterminowej spłaty pożyczki przed umówionym terminem, z gwarancją zwrotu odsetek za okres pozostały do dnia, w którym zgodnie z umową pożyczka miała być spłacona oraz obniżenia pozaodsetkowych kosztów o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy.