Dekompilacja programu komputerowego w celu usunięcia błędu
W ostatnim czasie ukazała się opinia rzecznika generalnego TSUE w sprawie, w której wielu oczekuje decyzji Trybunału. Odpowiedź na wniesione w marcu 2020 r. pytania prejudycjalne będzie miała istotne znaczenie dla praktyki i pozwoli rozwiązać spory wokół uprawień podmiotu posiadającego prawo do korzystania z programu komputerowego. Pytania tyczą się tego, czy dopuszczalna jest dekompilacja programu komputerowego przez uprawnionego nabywcę tego programu w celu poprawienia błędów wpływających na jego funkcjonowanie, a jeśli tak, to czy muszą zostać spełnione warunki określone w art. 6 dyrektywy 91/250 lub jakieś inne warunki. Przypominamy, że mec. Martyna Mazankiewicz oraz apl. radc. Paweł Dymek byli w powyższym temacie autorami tekstu, który ukazał się w ITprofessional, pisaliśmy o tym tutaj.
Rzecznik generalny TSUE zaproponował odpowiedź, iż uprawniony nabywca programu komputerowego może przeprowadzić dekompilację programu, jeżeli ta jest konieczna do poprawienia błędów mających wpływ na funkcjonowanie programu. Co więcej dekompilacja programu komputerowego dokonana przez uprawnionego nabywcę do celów poprawienia w nim błędów nie podlega wymogom przewidzianym w art. 6 dyrektywy 91/205. Nie oznacza to jednak, że taka dekompilacja nie podlega żadnym wymaganiom. Przede wszystkim z wyjątku dopuszczalności dekompilacji korzysta jedynie uprawniony nabywca programu komputerowego. Nadto dokonane dekompilacji programu komputerowego musi być konieczne do umożliwienia używania tego programu w sposób zgodny z jego przeznaczeniem, a w szczególności do poprawienia błędów.
Rzecznik zaznaczył, że należy pamiętać, iż jakiekolwiek powielenie kodu w celu innym niż poprawienie błędów podlega zezwoleniu uprawnionego z tytułu praw autorskich. Nadto zakazuje się publicznej dystrybucji kopii programu komputerowego bez zgody uprawnionego z tytułu praw autorskich do tego programu, co ma zastosowanie także do kopii kodu źródłowego wynikającego z dekompilacji.
Zainteresowanych odsyłamy do pełnej treści uzasadnienia rzecznika generalnego dostępnego tutaj.